Har du ett genuint intresse för böcker? Bloggar du om böcker/litteratur/författare? Eller skriver du kanske ett och annat inlägg som har med ovanstående att göra? Då är du välkommen att delta i det som jag kallar för ”Bokbloggsjerka”.
Om bokbloggsjerka
Precis som titeln antyder är bokbloggsjerkan till för att vi ska kunna hoppa (eller jerka om man så vill) runt bland bokbloggar som har anmält sig i kommentarsfältet till respektive jerkainlägg. En del känner vi säkert till sedan tidigare men förhoppningen är att vi kommer att hitta nya bokbloggare som vi annars kanske skulle missa.
Det enda du behöver göra är att skriva ett inlägg om jerkan på din blogg och börja hoppa runt bland alla bloggar som har anmält sitt intresse till att vara med. Glöm inte att lämna ett avtryck i form av en kommentar hos de bloggare ni besöker. Detta gäller naturligtvis också om ni börjar följa någon genom jerkan då det alltid är kul att få veta hur man har blivit ”spårad”.
Jerkan pågår fredag – måndag varje vecka. Glöm inte att återkomma till det här inlägget för att se alla nya bloggar som har lagts till i listan.
Du måste ha en blogg som delvis handlar om böcker för att få vara med.
Regler
1. Skriv in urlen till ditt inlägg om ”jerkan” i kommentarsfältet så att vi lätt hittar till ditt inlägg. (Det är alltså inte adressen till din bloggs huvudsida som ska skrivas in här).
2. Besök andra bloggar genom att klicka på deras ”jerka”inlägg. Hitta nya bloggar att följa. Skaffa nya vänner. Prata om böcker. Skryt upp dina favoritförfattare. Ha kul!
3. Sprid information om jerkan så att så många som möjligt hittar hit och kan dela med sig. Ju fler vi blir desto fler nya bokbloggar kommer vi att hitta under resans gång.
4. Besvara följande fråga i ditt inlägg (det blir en ny fråga varje vecka!):
VAR LÄSER DU HELST? (VID KÖKSBORDET, I SÄNGEN, I SOFFAN…)
Jag har minst två böcker på gång samtidigt varav den ena endast läses i sängen. Den andra delar jag upp tiden mellan köksbordet och soffan. När jag sitter i köket och läser lyssnar jag oftast på radion eller lagar mat. Det är ganska praktiskt att ha en bok att dyka ner i när man, som jag, ser till att laga mat som i stort sett sköter sig själv. I soffan kan jag dock sitta hur länge som helst och det är precis dit jag tänker gå just i detta nu. Val McDermid here I come!
Har du slutat med Mr Linky?
Mitt inlägg i bokbloggsjerkan finns här.
Katarina recently posted..30 dagar- Ett ögonblick
Ja, den ställde till med så många tekniska problem så jag bestämde mig för att dumpa honom … i alla fall för en tid
Nu har jag svarat på veckans fråga.
http://pahittadenojen.blogspot.com/2010/11/bokbloggsjerka_28.html
Frida (påhittade nöjen) recently posted..Bokbloggsjerka
Twitter: Annaochdagarnagr
says
Längtar till sol och vår! hälsningar Anna
http://joanna-ochdagarnagar.blogspot.com/2010/11/jerka-som-drommer-om-sol-och-var.html
Anna recently posted..här ligger jag och blöder
Twitter: lindaode
says
Här finns min jerka: http://www.enligto.se/2010/11/27/om-det-anda-vore-sommar/
enligt O recently posted..Om det ändå vore sommar
Här läser jag: http://www.spetsig.se/?p=2076
Spetsig recently posted..Bokbloggsjerka 26-11-29-11
Nu har jag svarat på veckans fråga.
http://bokmamma.blogspot.com/2010/11/bokbloggsjerka-veckans-fraga_26.html
BokMamma recently posted..Bokbloggsjerka – veckans fråga
Mitt svar på veckans jerka finns här:
http://www.bokbrus.se/2010/11/laser-var/
Och så passar jag på att önska alla en trevlig helg och advent.
Nu har jag också publicerat ett inlägg om var jag läser helst av allt: http://www.fiktiviteter.se/2010/11/26/lasplats
Helena recently posted..Läsplats
I dag är jag med igen:
http://fullbokhylla.wordpress.com/2010/11/26/tillbaka-med-bokbloggsjerka/
Full bokhylla recently posted..Tillbaka med- Bokbloggsjerka!