Bokbloggsjerka 7 – 10 oktober
Har du ett genuint intresse för böcker? Bloggar du om böcker/litteratur/författare? Eller skriver du kanske ett och annat inlägg som har med ovanstående att göra? Då är du välkommen att delta i det som jag kallar för ”Bokbloggsjerka”
Om bokbloggsjerka
Precis som titeln antyder är bokbloggsjerkan till för att vi ska kunna hoppa (eller jerka om man så vill) runt bland bokbloggar som har anmält sig i kommentarsfältet till respektive jerkainlägg. En del känner vi säkert till sedan tidigare men förhoppningen är att vi kommer att hitta nya bokbloggare som vi annars kanske skulle missa.
Det enda du behöver göra är att skriva ett inlägg om jerkan på din blogg och börja hoppa runt bland alla bloggar som har anmält sitt intresse till att vara med. Glöm inte att lämna ett avtryck i form av en kommentar hos de bloggare ni besöker. Detta gäller naturligtvis också om ni börjar följa någon genom jerkan då det alltid är kul att få veta hur man har blivit ”spårad”.
Jerkan pågår fredag – måndag varje helg!. Det finns med andra ord ingen anledning till panik då du har hela fyra dagar på dig att svara. Glöm inte att återkomma till det här inlägget för att se alla nya bloggar som har lagts till i listan.
Du måste ha en blogg som delvis handlar om böcker för att få vara med.
Regler
1. Skriv in urlen till ditt inlägg om ”jerkan” i kommentarsfältet så att vi lätt hittar till ditt inlägg. (Det är alltså inte adressen till din bloggs huvudsida som ska skrivas in här).
2. Besök andra bloggar genom att klicka på deras ”jerka”inlägg. Hitta nya bloggar att följa. Skaffa nya vänner. Prata om böcker. Skryt upp dina favoritförfattare. Ha kul!
3. Sprid information om jerkan så att så många som möjligt hittar hit och kan dela med sig. Ju fler vi blir desto fler nya bokbloggar kommer vi att hitta under resans gång.
4. Besvara följande fråga i ditt inlägg (det blir en ny fråga varje vecka!):
Läser du helst bokserier eller föredrar du fristående böcker eller kanske en mix av båda?
Jag älskar bokserier och lyckan är fullständig om jag hittar en pärla som redan har hunnit skriva ex antal böcker för då har jag många timmars läsning framför mig innan jag tvingas stå och stampa innan nästa bok kommer ut.
Serier jag läser just är t.ex.: Carol Jordan/Tony Hill (Val McDermid), Ruth Galloway/Harry Nelson (Elly Griffiths), Roy Grace (Peter James), Alan Banks (Peter Robinson), Tom Thorne (Mark Billingham), Cooper/Fry (Stephen Booth), Harry Hole (Jo Nesbø), Jack Reacher (Lee Child), Havers/Lynley (Elizabeth George) och många många fler.
Detta innebär dock inte att jag inte läser så kallade standalones men ingenting slår en bra serie med intressanta karaktärer, mysig och igenkännande miljö, välbekant språk och en triggande intrig.
Related posts:
- Bokbloggsjerka 10 – 13 juni
- Bokbloggsjerka 8 – 11 oktober
- Bokbloggsjerka 30 september – 3 oktober
- Bokbloggsjerka 1 – 4 oktober
- Bokbloggsjerka 22 – 25 oktober
















Comments
Pingback: Bokserier? « Ariels bokhylla
Pingback: Spetsig.se – böcker, books, Bücher, livres, libros, boeken, libri … » Arkiv » Bokbloggsjerka 7/10-10/10
Pingback: Lång, kort, en eller många? « enligt O
Pingback: Mirthful’s bookblog » Bokbloggsjerka
Pingback: Jag väntar gärna « TidningsIda
Pingback: Bokbloggsjerka 7-10 oktober | Lottens Bokblogg
Pingback: Bokbloggsjerka om bokserier « BOKHYLLAN I PEPPARKAKSHUSET