Vem är Jan Wallentin?
Uppenbarligen har jag befunnit mig på en annan planet under en tid eftersom jag inte har hört talas om Jan Wallentin förrän min bror nämnde honom och hans bok Strindbergs stjärna i dag.
Efter en snabb googling kan jag konstatera att flera saker:
1. Han fick tio miljoner i förskott för boken som har sålts till 16 länder INNAN den ens har kommit ut på svenska
2. Boken släpps den 5 oktober på Albert Bonniers förlag
3. Den förväntas bli den “nya” Da Vinci koden. Om det är ett bra eller dåligt omen låter jag var och en besvara, men personligen tyckte jag att det är en av Dan Browns bästa böcker.
4. Handling: “Romanen börjar med att en amatördykare som vid en våghalsig dykning i ett gruvschakt i Dalarna hittar ett välbevarat lik med ett gammalt kors i händerna. Dykaren kontaktar historikern Don Titelman, som innan han vet ordet av är indragen i ett äventyr som sträcker sig över flera hundra sidor. Men det är inte bara han som är intresserad av korset. Ljusskygga organisationer vill gärna komma över det. Och var finns stjärnan, den andra delen av nyckeln?” (Aftonbladet)
Jan Wallentin i Gomorron Sverige:
Related posts:


















Comments