Platsannons för författare
Sofie Sarenbrant har snickrat ihop en platsannons för författare och det var en sådan rolig läsning att jag är tvungen att sprida den vidare:
Huvudsakliga uppgifter:
Göra research, skriva, träffa en redaktör som kladdat sönder ditt manus, ta nya tag och skriva om, få en ny omgång kritik, redigera, osv. Efter ett års omskrivning när boken kommit ut, ska du sitta i ett hörn på en bokhandel och låtsas signera böcker även om ingen kommer, stå på en scen och övertyga eventuell publik om att de skulle dö om de inte läste din bok, och ställa upp på intervjuer i media. I september ska du gå runt på Bokmässan och verka upptagen.
Generella krav:
Arbetsvillig ensamvarg som gillar att stå i rampljuset. Gärna med en bakgrund som standup-komiker. En släng av narcissistisk personlighetsstörning är inget krav, men en fördel. Eventuellt barndomstrauma ser vi inte som ett problem, utan en rubrik. Du bör också vara disciplinerad, envis, hålla deadlines, och vara bra på att ta kritik.
Tillträde:
Beror på utgivningsplanen.
Anställningsform:
Heltid, men du måste ha ett annat jobb för att försörja dig.
Varaktighet/arbetstid:
Dygnet runt.
Lön:
En till tre månadslöner i en klumpsumma beroende på förhandlingsläge. Sedan dröjer det två år till nästa utbetalning. Om din bok har sålt, vill säga. Bonus kan förekomma vid eventuell försäljning av rättigheterna till utlandet.
Dokument att bifoga arbetsansökan:
Ett färdigt manus, och ett välskrivet följebrev.
Vi tar inte emot ansökan via e-post.
Ansökningsprocessen:
Vi väljer ut tre av tusen, och återkommer om några månader. Lycka till!
Jag ska nog inte gnälla alltför mycket över min egen situation trots allt …
Related posts:
- Vem får egentligen kalla sig för författare?
- För mig nya författare 2010
- Tips till dig som vill försöka bli utgiven
- Drömmer du om att bli författare?
- Att läsa som en författare


















Comments